ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΛΙΜΑΚΑ

ΣΥΝΕΔΡΙΑ - ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ

8ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο Ειδικής Αγωγής (ΠΕΣΕΑ) 2016

8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ (ΠΕΣΕΑ) 2016

Αρ.Πρωτ.200028/δ3/23-11-2016/ΥΠΠΕΘ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Πληροφορίες: Χ Τουρούκης
Τηλέφωνο: 210 3442577, 2103442190
Fax: 210 3442193

Θέμα : Ενημέρωση για τη διεξαγωγή του 8ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής του Π.Ε.Σ.Ε.Α

Σας γνωστοποιούμε ότι οι εργασίες του 8ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου Ειδικής Αγωγής που οργανώνει ο Πανελλήνιος Επιστημονικός Σύλλογος Ειδικής Αγωγής (Π.Ε.Σ.Ε.Α.) θα πραγματοποιηθούν στις 3 και 4 Δεκεμβρίου 2016 (Σάββατο και Κυριακή) στο κεντρικό κτίριο Συνεδρίων του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πέτρου Ράλλη & Θηβών 250),

Το θέμα του συνεδρίου είναι «Προγράμματα Ειδικής Αγωγής και Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης για τα Άτομα με Αναπηρία (ΑμΑ) και τα Άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑμΕΕΑ) στα Γενικά και τα Ειδικά Σχολεία».

Διαβιβάζουμε το πρόγραμμα του Συνεδρίου για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών Γενικής και Ειδικής Αγωγής, του Ειδικού Εκπαιδευτικού και του Βοηθητικού Προσωπικού.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΙΩΑΝΝΗΣ Δ. ΠΑΝΤΗΣ


8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ (Π.Ε.Σ.Ε.Α.)

«Προγράμματα Ειδικής Αγωγής και Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης για τα Άτομα με Αναπηρία (ΑμΑ) και τα Άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑμΕΕΑ) στα Γενικά και τα Ειδικά Σχολεία»

ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ, 3 & 4 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

Αίθουσες Συνεδρίων του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πέτρου Ράλλη & Θηβών 250)

Διοργάνωση
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
-Π.Ε.Σ.Ε.Α.-

Διάθεση Συνεδριακού Χώρου : TEI ΠΕΙΡΑΙΑ

· Οργανωτική Επιτροπή:
Μηνάς Ευσταθίου, Άννα Τηλιακού, Λευτέρης Ρατσιάτος, Γιώργος Γαλάνης, Νίκος Δαλακούρας, Ελένη Περιστέρη, Άννα Παναγιώτου, Γεωργία Ελευθεράκη, Αγγελής Αντωνόπουλος, Ελευθερία Σιμιτζή – Δέλλα, Φωτεινή Σκαφιδά, Ευτυχία Νικολακοπούλου, Άγγελος Αγγελόπουλος, Βασιλική Μπούτζα, Ματθαίος Φουφουδάκης

· Επιστημονικοί Σύμβουλοι:
Γιώργος Τσιάκαλος, Σπύρος Σούλης, Μαρία Δροσινού – Κορέα,Θωμάς Μπάκας, Μηνάς Ευσταθίου

· Προεδρεία Εργασιών:

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016
Προεδρεία Εισηγήσεων Α’ Κύκλου Εργασιών
Αίθουσα 1: Λευτέρης Ρατσιάτος, Γεωργία Ελευθεράκη, Ελευθερία Δέλλα - Σιμιτζή
Αίθουσα 2: Αγγελής Αντωνόπουλος, Άννα Παναγιώτου, Ελένη Περιστέρη, Βάσω Μπούτζα
Προεδρεία Εισηγήσεων Β’ Κύκλου Εργασιών
Αίθουσα 1:Άννα Παναγιώτου, Γιάννης Μπουσδούνης, Αδριανός Μουταβελής
Αίθουσα 2:Νίκος Δαλακούρας, Γιώργος Μπαλαμώτης, Γιώργος Γαλάνης, Έλενα Χανιώτη

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
Προεδρεία Εισηγήσεων Γ’ Κύκλου Εργασιών
Αίθουσα 1:Σταματία Λογοθέτη, Μαρίνα Πατσίδου, Μαρίνος Παρασκευόπουλος
Αίθουσα 2:Άννα Τηλιακού, Γιώργος Γαλάνης, Άγγελος Αγγελόπουλος, Πέτρος Ορφανός
Προεδρεία Εισηγήσεων Δ’ Κύκλου Εργασιών
Αίθουσα 1:Μηνάς Ευσταθίου, Ανδρομάχη Νάνου, Ματθαίος Φουφουδάκης, Ζαμπέτα Βεντούρη
Αίθουσα 2: Νίκος Παπαδόπουλος, Βασίλης Καλαβρός, Μαρία Δημητροπούλου

Ανακοίνωση Πορισμάτων
Αίθουσες 1, 2, 3:Μηνάς Ευσταθίου
· Διερμηνείς Νοηματικής Γλώσσας:Ματθαίος Φουφουδάκης, Φωτεινή Σκαφίδα
· Γραμματειακή Υποστήριξη Συνεδρίου:Γιώργος Γαλάνης, Ζαμπέτα Βεντούρη, Παναγιώτα Αλεξανδρή, Μαρία Δημητροπούλου, Κωνσταντίνα Ξύδη, Βασιλική Αλεξανδράκη, Δημήτρης Μπούκας, Κωνσταντίνα Φιλίππου, Γεωργίου Αναστασία, Κατερίνα Αντωνοπούλου, Γεωργία Αντωνοπούλου, Γιούλη Γαλάνη, Βασίλης Καλαβρός, Δημήτρης Μπούκας, Αναστασία Σπυρίδων, Έλενα Χανιώτη, Ζώτου Αγγελική

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ - ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ

Ευσταθίου Α. Μηνάς
Χρηστάκης Κώστας
Δροσινού – Κορέα Μαρία
Κυδωνιάτου Ευτέρπη
Ματούση Δήμητρα
Πανόπουλος Νικόλαος
Φραγκούλη Ασπασία
Παρασκευοπούλου Αικατερίνη
Λεωνίδου Παγώνα
Ανδρικοπούλου Γ. Ειρήνη
Παρασκευόπουλος Μαρίνος
Μπίλια Αγγελική
Παρασκευοπούλου Πηνελόπη
Παρασκευοπούλου Άννα
Μαυρίδη Κωνσταντίνα
Τσώλης Εμμανουήλ
Αδαμοπούλου Χριστιάνα
Σκλείδα Σοφία
Κώτσικας Ι. Γεώργιος
Παπαδοπούλου Δ. Μαρία
Μούνδρου Χριστίνα
Παναγιώτου Κ. Άννα
Γκένιου Ε. Θεοδώρα
Σακκή Μαρία
Μπίρμπα Κατερίνα
Μπούτση Φωτεινή
Καρακασίδου Μαρία
Τηλιγάδα Γιαννούλα
Ρίζος Σπυρίδων
Παγώνη Ευγενία
Δημητροπούλου Μαρία
Ζώτου Αγγελική

Ελματζόγλου Αλεξάνδρα
Ματσίκα Δέσποινα
Μουστάκα Κατερίνα
Καρτσιώτη Ελένη
Χίτζιος Ι. Γιώργος
Λογοθέτη Σταματία
Μεϊντάση Αθανασία
Μιχαλόπουλος Απόστολος
Σπανάκη Ε. Ειρήνη
Ράπτης Β. Ιωάννης
Τοτόλου Αγγελική
Ατταλιώτου Κυριακή
Σιμιτζή – Δέλλα Ελευθερία
Πατσίδου – Ηλιάδου Μαρίνα
Νάνου Ανδρομάχη
Ραπτοπούλου Αναστασία
Τσιωμή Ευαγγελία
Νεράντζης Νικόλαος
Χανιώτη Έλενα
Μπίλιου Βίκη
Καργιώτη Μαρία
Τσιώλης Σωτήριος
Κολλυρόπουλος Κωνσταντίνος
Κλωνή Παναγιώτα
Σαρρής Δημήτριος
Στεργιούλης Ιωάννης
Λουκοπούλου Ελένη
Καραθανάση Ζαχαρένια
Παπαδόπουλος Νίκος
Ρατσιάτος Ελευθέριος
Γαλάνης Κ. Γεώργιος


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 8ου ΣΥΝΕΔΡΙΟ Π.Ε.Σ.Ε.Α.

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΟΥ 2016

8.30–9.15

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΔΡΩΝ

9.15–10.15

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ - ΑΙΘΟΥΣΕΣ 1, 2, 3

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ - ΑΙΘΟΥΣΕΣ 1, 2, 3

ΘΕΜΑ: «Ποιοτικά και Ποσοτικά Χαρακτηριστικά των Δομών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Ηπείρου»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Ευσταθίου Μηνάς

10.20–12.00

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Α΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

10.20–10.40

ΘΕΜΑ: «Επαγγελματική Εκπαίδευση & Κατάρτιση: Το Διαβατήριο των Ατόμων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑμΑ&ΕΕΑ) για την Απασχόληση και τη Ζωή»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:Χρηστάκης Κώστας

ΘΕΜΑ: «Δημοτικό Σχολείο και Διαφορετικότητα. Οι Αντιλήψεις των Εκπαιδευτικών για τον Αυτισμό»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΕΣ:Παρασκευόπουλος Μαρίνος,Μπίλια Αγγελική, Παρασκευοπούλου Πηνελόπη, Παρασκευοπούλου Άννα

10.40–11.10

ΘΕΜΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟΥ: «Παιδαγωγικά Υποστηρικτικά Προγράμματα Παρεμβάσεων Ειδικής Αγωγής/Εκπαίδευσης και Ισότιμη Συμμετοχή στο Σχολείο (8o Συνέδριο -ISEC2015, Λισαβόνα)»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ:Δροσινού – Κορέα Μαρία, Κυδωνιάτου Ευτέρπη, Ματούση Δήμητρα,Πανόπουλος Νικόλαος,  Φραγκούλη Ασπασία, Παρασκευοπούλου Αικατερίνη

ΘΕΜΑ: «Προωθώντας την Αποδοχή Μαθητών με Αναπηρίες από Μαθητές Χωρίς Αναπηρίες Μέσω Ομαδο-συνεργατικών Δραστηριοτήτων στο Ειδικό και στο Γενικό Σχολείο. Στάσεις Μαθητών Πριν και Μετά το Πρόγραμμα»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ:Δρ. Μαυρίδη Κωνσταντίνα, Τσώλης Εμμανουήλ, Αδαμοπούλου Χριστιάνα (10:40 – 11:00)

ΘΕΜΑ: «Η Ανάπτυξη της Φωνολογικής Επίγνωσης ως Παράγοντας Μεταγνωστικής Δεξιότητας...»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Σκλείδα Σοφία (11:00 – 11:10)

11.10–11.25

ΘΕΜΑ:«Είμαι Αγόρι - Είμαι Κορίτσι: Μαθαίνω το Φύλο μου» -Πρόγραμμα Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης -Αυτοπρο-στασίας στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Λεωνίδου Παγώνα

ΘΕΜΑ: «Εκφοβισμός και Άτομα με Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ: Κώτσικας Ι. Γεώργιος, Παπαδοπούλου Δ. Μαρία

11.25–11.40

ΘΕΜΑ: «Συνυπάρχουμε -Συνδημιουργούμε -Συνεργαζόμαστε»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ανδρικοπούλου Γ.Ειρήνη

ΘΕΜΑ: «Πρόταση Διδασκαλίας Παιδιών με ΔΑΦ στο Συνηθισμένο Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Μούνδρου Χριστίνα

11.40–12.00

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ –

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

12.00–12.30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ - ΚΑΦΕΣ

12.30–14.10

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Β΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

12.30–12.50

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

ΘΕΜΑ: «Φαντάσου το Ιδανικό, Κάνε το Πραγματικό»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Παναγιώτου K.Άννα & Γκένιου E. Θεοδώρα

ΘΕΜΑ:«Η Ένταξη και η Συνεκπαίδευση Παιδιών με Σύνδρομο Sotosστο Γενικό Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Τηλιγάδα Γιαννούλα

12.50–13.10

ΘΕΜΑ: «Καλές Πρακτικές και Καινοτόμες Δράσεις για την Επίλυση των Συγκρούσεων στο Σχολικό Χώρο -Παιχνίδια Ενίσχυσης της Ενσυναίσθησης και της Συνέργιας»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Σακκή Μαρία, Μπούτση Φωτεινή, Μπίρμπα Κατερίνα

ΘΕΜΑ:«Σχολική και Κοινωνική Ένταξη των ΑμΑ & των ΑμΕΕΑ στο Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα ή «Αλλιώς» η Χαμένη Αξιοπρέπεια των ΑμΑ & των ΑμΕΕΑ στο Σύγχρονο Εκπαιδευτικό Περιβάλλον της Απορρύθμισης και των Αποκλεισμών».

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Ρίζος Σπυρίδων

13.10–13.50

ΘΕΜΑ: «Τα Παιχνίδια LEGO ως Εκπαιδευτικό Εργαλείο» (13.10-13.30)

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Καρακασίδου Μαρία

ΘΕΜΑ: «Ρευματικές Παθήσεις και Φυσική Δραστηριότητα» (13.30-13.50)
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Παναγιώτου Άννα

ΘΕΜΑ: «Αυτισμός και Συμπερίληψη»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ευγενία Παγώνη(13.10-13.30)

ΘΕΜΑ: «Σχολικός Εκφοβισμός και ΑμΑ»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Δημητροπούλου Μαρία(13.30-13.50)

13.50–14.10

ΘΕΜΑ: «Αναγνωστικές Δεξιότητες και Μετάβαση από το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο στο Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ/ΤΗΣ: Μαρία Δροσινού - Κορέα,Νικόλαος Πανόπουλος

ΘΕΜΑ: «Η Μαθησιακή Διεργασία των Μαθητών /τριών με Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές: Από τη Θεωρία στη Διδακτική Πράξη»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ζώτου Αγγελική

14.10–14.30

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ –

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

9.00–9.30

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ - ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

9.30–11.20

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Γ΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

9.30–9.50

ΘΕΜΑ: «Η Αξιολόγηση και η Αντιμετώπιση των Μαθησιακών Δυσκολιών στη Γραφή των Μαθητών Δημοτικού Σχολείου»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ελματζόγλου Αλεξάνδρα

ΘΕΜΑ:«Προγράμματα Αγωγής Υγείας στα Σχολεία Ειδικής Αγωγής και  Εκπαίδευσης στη Θεσσαλία»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:Μιχαλόπουλος Απόστολος

9.50–10.10

ΘΕΜΑ: «Ένα Εγχείρημα Συνεκπαίδευ-σης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Μεταξύ Μαθητών Γενικής με Μαθητές Ειδικής Αγωγής – Η Βιωματική Μάθηση ως Κοινός Τόπος»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ:Ματσίκα Δέσποινα, Μουστάκα Κατερίνα, Καρτσιώτη Ελένη

ΘΕΜΑ: «Μελέτη Περίπτωσης ΔΕΠ- Υ με Εναντιωματική /Προκλητική Συμπεριφορά. Πρόγραμμα Διαχείρισης Συναισθημάτων»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ/ΤΗΣ: Σπανάκη Ε. Ειρήνη, Ράπτης Β. Ιωάννης

10.10–10.30

ΘΕΜΑ: «Παραολυμπιακά Αθλήματα για Άτομα με Κινητική Αναπηρία»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ: Χίτζιος Ι. Γιώργος, Παναγιώτου Κ. Άννα

ΘΕΜΑ: «Μουσικά Ενταξιακά Προγράμματα»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Φραγκούλη Ασπασία

10.30–10.50

ΘΕΜΑ: «Οι Μαθητές με Ιδιαίτερες Νοητικές Ικανότητες και Ταλέντακαι η Υποστήριξή τους στο Σύγχρονο Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:Λογοθέτη Σταματία

ΘΕΜΑ: «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία για Μαθητές με Διαταραχές στο Φάσμα του Αυτισμού: Μια Προοπτική Ένταξης»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Τοτόλου Αγγελική

10.50–11.10

ΘΕΜΑ: «Απόψεις των Εκπαιδευτικών Π.Ε. για τους Χαρισματικούς Μαθητές»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Μεϊντάση Αθανασία

ΘΕΜΑ: «Οι Θεσμοί ΣΔΕΥ- ΕΔΕΑΥ: το Παρελθόν, το Παρόν και το Μέλλον τους»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Ατταλιώτου Κυριακή

11.10–11.30

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

11.30–11.50

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΚΑΦΕΣ

12.00–13.40

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ Δ΄ ΚΥΚΛΟΥ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

12.00–12.20

ΘΕΜΑ: «Η Ομαλή Μετάβαση ως Παράγοντας Επιτυχίας των Νηπίων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στο Σχολείο»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Σιμιτζή - Δέλλα Ελευθερία

ΘΕΜΑ: «Το Πρότυπον Ειδικόν Σχολείον Αθηνών. Μια κριτική ανασκόπηση της ιστοριογραφικής έρευνας»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ: Τσιώλης Σωτήριος

12.20–12.40

ΘΕΜΑ: «Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Συνεργασίας σε Ομάδα που Συμπεριλαμβάνει Παιδιά με Σύνδρομο AspergerΜέσα Από την Εκπαιδευτική Ρομποτική. Το Παράδειγμα της Ομάδας Ρομποτικής του Include»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ/ΤΗΣ:Ραπτοπούλου Αναστασία, Τσιωμή Ευαγγελία, Νεράντζης Νικόλαος, Νάνου Ανδρομάχη

ΘΕΜΑ:«Ο Ρόλος του Διευθυντή στη Βελτίωση Ποιότητας της Προοπτικής Κοινωνικοποίησης των Σχολικών Μονάδων της Ειδικής Εκπαίδευσης του Μέλλοντος. Στάσεις και Αντιλήψεις των Κοινωνικών Εταίρων»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ/ΤΡΙΑ: Κολλυρόπουλος Κωνσταντίνος, Κλωνή Παναγιώτα

12.40–13.00

ΘΕΜΑ: «Αναζητώντας τα Χαρακτηριστικά Ενός Αποτελεσματικού Μοντέλου Εκπαίδευσης σε Ένα Σχολείο για Όλους»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ: Νάνου Ανδρομάχη, Πατσίδου Μαρίνα

ΘΕΜΑ: «Η Μαριονέτα ως Μεθοδολογικό Εργαλείο για την Επίτευξη Πολλαπλών Εκπαιδευτικών Στόχων. Μια Έρευνα Δράσης σε Παιδιά με Μαθησιακές Δυσκολίες»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:Σαρρής Δημήτριος, Στεργιούλης Ιωάννης

13.00–13.30

ΘΕΜΑ: «Prader Willi και Μαθηματικά: μία Διαφορετική Προσέγγιση»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Χανιώτη Έλενα

ΘΕΜΑ: «Μαθητής με Σύνδρομο Prader-Willi»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Μπίλιου Βίκη

ΘΕΜΑ: «Μελέτη Περίπτωσης Νηπίου με Σύνδρομο Phace»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ:Λουκοπούλου Ελένη, Καραθανάση Ζαχαρένια

13.30–13.45

ΘΕΜΑ: «Ανακυκλώστε και… Σώστε: Σενάριο Διδασκαλίας με την Χρήση Η/Υ για Μαθητές Π.Ε. με ΕΕΑ στο Πλαίσιο της Ισότιμης Εκπαίδευσης»

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ:Καργιώτη Μαρία

ΘΕΜΑ: «Δυνατότητες και Προοπτικές Συνεκπαίδευσης σε Ένα Σχολείο για Παιδιά με Αυτισμό»

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:Παπαδόπουλος Νίκος

13.45–14.00

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ – ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

14.00–15.00

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ - ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΠΕΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

ΑΙΘΟΥΣΕΣ 1, 2, 3

14.00–14.30

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ

14.30–15.00

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΡΙΣΜΑΤΩΝ: Ευσταθίου Μηνάς, Πρόεδρος του Π.Ε.Σ.Ε.Α.