Ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων Εσπερινών ΕΠΑΛ τριετούς φοίησης

Pin It

Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων σε Τομείς και Ειδικότητες Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων - ΕΠΑΛ Τριετούς Φοίτησης

(Δημοσιευμένο στο ΦΕΚ 2636/2018)

Αρ.Πρωτ.Φ2/107972/Δ4/28-06-2018/ΥΠΠΕΘ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α
Ιστοσελίδα: www.minedu.gov.gr
Ε-mail: depek_spoudon(ΣΤΟ)minedu.gov.gr
Πληροφορίες: Μ. Κίσκιρα
Τηλέφωνο: 210 344 32 40
Fax: 210-344 23 65

ΘΕΜΑ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων του τριετούς Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. του ν.4386/2016 (Α΄ 83)

O ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του άρθρου 105 του ν.4547/2018 (Α΄ 102) «Αναδιοργάνωση των δομών υποστήριξης της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις» και ειδικότερα τις παρ. 2 και 3.
2. Την παρ. 2, περ. ι) του άρθρου 43 του ν.4186/2013 (Α΄ 193) «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις», όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 16 του άρθρου 45 του ν.4264/2014 (Α΄ 118) και την παρ. 2(β) του άρθρου 34 του ν.4415/2016 (Α΄ 159).
3. Τις διατάξεις των άρθρων 8 και 9 του ν.4186/2013 (Α΄ 193) «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις», όπως αντικαταστάθηκαν με τις παρ. 4 και 5, αντίστοιχα, του άρθρου 66 του ν.4386/2016 (Α΄ 83) «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις».
4. Τις διατάξεις του άρθρου 10 του ν.4186/2013 (Α΄ 193), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του ν.4327/2015 (Α΄ 50) «Επείγοντα μέτρα για την Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και άλλες διατάξεις».
5. Την παρ. 15 του άρθρου 46 του ν.4186/2013 (Α΄ 193) «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις», όπως προστέθηκε με την παρ. 19 του άρθρου 66 του ν.4386/2016 (Α΄ 83) «Ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις».
6. Τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 2 του ν.3966/2011 (Α΄ 118) «Θεσμικό πλαίσιο των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων, Ίδρυση Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Οργάνωση του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» και λοιπές διατάξεις», όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 53 του ν.4547/2018 (Α΄ 102) «Αναδιοργάνωση των δομών υποστήριξης της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις».
7. Τις διατάξεις του άρθρου 90 του κώδικα Νομοθεσίας για την Κυβέρνηση και τα Κυβερνητικά όργανα που κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του π.δ. 63/2005 (Α΄ 98).
8. Τις διατάξεις του π.δ. 18/2018 (Α΄ 31) «Οργανισμός του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων».
9. Το π.δ. 70/2015 (Α΄ 114) «Ανασύσταση των Υπουργείων... Μετονομασία του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων σε Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων…».
10. Το π.δ 125/2016 (Α΄ 210) «Διορισμός Υπουργών, Αναπληρωτών Υπουργών και Υφυπουργών».
11. Την υπ’ αριθμ. 201408/Υ1/16/25-11-2016 (Β΄ 3818) κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στον Υφυπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, Δημήτριο Μπαξεβανάκη».
12. Την υπ΄ αριθμ. Φ20/82041/Δ4/20-05-2016 (Β΄ 1489) Υπουργική Απόφαση «Καθορισμός των Τομέων και των Ειδικοτήτων των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) του Ν.4386/2016 (Α΄ 83) και της αντιστοιχίας μεταξύ τους».
13. Την υπ΄ αριθμ. 28/14-06-2018 Πράξη του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π.
14. Την υπ’ αριθ. πρωτ. Φ.1/Γ/181/106202/Β1/27-06-2018 Εισήγηση του Προϊσταμένου της Γενικής Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
15. Το γεγονός ότι από την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη εις βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

Αποφασίζουμε

Καθορίζουμε το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων του τριετούς Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. του ν.4386/2016 (Α΄ 83) ανά τάξη, ως ακολούθως:

Α΄ ΤΑΞΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Ι. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Νέα Ελληνικά 4
2 Μαθηματικά 1 Άλγεβρα 3
Γεωμετρία 1
3 Φυσικές Επιστήμες 2 Φυσική 2
Χημεία 1
Βιολογία 1
4 Πολιτική Παιδεία 1
5 Ιστορία 1
6 Θρησκευτικά 1
7 Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 2
8 Φυσική Αγωγή 1
9 Πληροφορική3 2
  ΣΥΝΟΛΟ 20 ώρες
1 Μαθηματικά: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Άλγεβρα και β) Γεωμετρία
2 Φυσικές Επιστήμες: Ενιαίο μάθημα με τρεις κλάδους: α) Φυσική, β) Χημεία και γ) Βιολογία

ΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία 3 2
2 Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων 2
ΣΥΝΟΛΟ 4 ώρες
3     Όταν   ο αριθμός των μαθητών του τμήματος είναι μεγαλύτερος από δεκαέξι (16), κάθε τμήμα χωρίζεται σε  δύο  ομάδες.  Σε  κάθε ομάδα  διδάσκονται  εναλλάξ τα  μαθήματα  «Πληροφορική»  και «Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία» δύο (2) ώρες εβδομαδιαίως.

ΙΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 4

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αγωγή Υγείας 2
2 Αρχές Γραμμικού και Αρχιτεκτονικού Σχεδίου
3 Αρχές Ηλεκτρολογίας & Ηλεκτρονικής 2
4 Αρχές Μηχανολογίας 2
5 Αρχές Οικονομίας 2
6 Βασικές Αρχές Σύνθεσης
7 Γεωπονία και Αειφόρος Ανάπτυξη 2
8 Ναυτιλιακές Γνώσεις 2
ΣΥΝΟΛΟ 6 ώρες
4 Οι μαθητές επιλέγουν τρία (3) μαθήματα μεταξύ των οκτώ (8) προσφερόμενων μαθημάτων ανάλογα με τους τομείς που λειτουργούν σε κάθε ΕΠΑΛ.

Β΄ ΤΑΞΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Ι. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Νέα Ελληνικά 3
Μαθηματικά5  Άλγεβρα 2
Γεωμετρία 1
Φυσικές Επιστήμες 6  Φυσική 1
Χημεία 1
4 Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5 Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
ΣΥΝΟΛΟ 10 ΩΡΕΣ
5 Μαθηματικά: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Άλγεβρα και β) Γεωμετρία
6 Φυσικές Επιστήμες: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Φυσική και β) Χημεία

ΙΙ. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ – ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

1 . ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Αγροτικής Ανάπτυξης
2 Περιβάλλον και Γεωργία 1Θ+1Ε
3 Φυτική Παραγωγή 2Θ+2Ε
4 Ζωική Παραγωγή 2Θ+1Ε
5 Τεχνολογία Τροφίμων 2Θ+2Ε
6 Αρχές Αρχιτεκτονικής Τοπίου 1Θ+1Ε
7 Στοιχεία Γεωργικών Εγκαταστάσεων & Γεωργικά Μηχανήματα 1Θ+1Ε
8 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ: 20 ΩΡΕΣ

2. ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ KAI ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Λογιστικής 2Θ+2Ε
2 Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ
3 Θεωρία Τουρισμού και Εφαρμογές
4 Εισαγωγή στην Εφοδιαστική (Logistics)
5 Χρηματοπιστωτικές Συναλλαγές-Λογιστικά Φύλλα (EXCEL)
6 Στοιχεία Δικαίου (Αστικό –Εμπορικό-Εργατικό –Τουριστικό)
7 Οικονομικά Μαθηματικά & Στατιστική
8 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

3. ΤΟΜΕΑΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Οικοδομικό Σχέδιο
2 Τοπογραφία 2Θ+2Ε
3 Τοπογραφικό Σχέδιο – Ψηφιακή Χαρτογραφία
4 Κτιριακά Έργα και Δομικά Υλικά 2Θ+2Ε
5 Σχέδιο Δομικών Έργων με χρήση Η/Υ Ι
6 Δομημένο Περιβάλλον και Πολεοδομικές Εφαρμογές
7 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

4. ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ελεύθερο Σχέδιο
2 Γραμμικό Σχέδιο
3 Ιστορία της Τέχνης
4 Αρχές Σύνθεσης
5 Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ
6 Ειδικό Εργαστηριακό μάθημα7
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
7 Οι μαθητές διδάσκονται ένα από τα παρακάτω εργαστηριακά μαθήματα, ανάλογα με την εργαστηριακή υποδομή του αντίστοιχου Ε.Κ. ή του Σ.Ε. του ΕΠΑ.Λ. και τις ειδικότητες του Τομέα που λειτουργούν στο αντίστοιχο ΕΠΑ.Λ.:
1 Φωτογραφία και Ηλεκτρονική Επεξεργασία Εικόνας
2 Τεχνολογία Υφαντικών Υλών
3 Εργαστήριο Χαρακτικής-Πλαστικής
4 Εισαγωγή στις Ξύλινες Κατασκευές*
*Το μάθημα «Εισαγωγή στις Ξύλινες Κατασκευές» επιλέγεται μόνο στα ΕΠΑ.Λ. στα οποία λειτουργεί στη Γ΄ τάξη η ειδικότητα «Επιπλοποιίας-Ξυλογλυπτική».

ΤΟΜΕΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ηλεκτροτεχνία (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος) 2Θ+2Ε
2 Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό Σχέδιο 2Θ+4Ε
3 Εισαγωγή στα Υπολογιστικά Συστήματα και στα Δίκτυα Επικοινωνιών
4 Αυτοματισμοί, Αισθητήρες
5 Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά 2Θ+3Ε
6 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

6. ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής - Εφαρμογές 3Θ+2Ε
2 Μηχανική -Αντοχή Υλικών
3 Σχεδιασμός και Περιγραφή Στοιχείων Μηχανών
4 Τεχνολογία Μηχανολογικών Κατασκευών-Εφαρμογές 2Θ+4Ε
5 Βασική Ηλεκτρολογία και Εφαρμογές 2Θ+2Ε
6 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

7. ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών 1Θ+3Ε
2 Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών 2Θ+2Ε
3 Βασικά θέματα Πληροφορικής 1Θ+2Ε
4 Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων 1Θ+2Ε
5 Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων
6 Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων & Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού 1Θ+1Ε
7 Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

8. ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΟΝΟΙΑΣ - ΕΥΕΞΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία Ι
2 Πρώτες Βοήθειες
3 Υγεία και Διατροφή
4 Διαπροσωπικές Σχέσεις
5 Εργασιακό Περιβάλλον Τομέα
6 Αγγλικά Τομέα
7 Ειδικό Μάθημα A 8 4(Θ+E)
8 Ειδικό Μάθημα B 8 4(Θ+E)
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
8 Οι μαθητές διδάσκονται δύο από τα παρακάτω ειδικά μαθήματα, ανάλογα με την εργαστηριακή υποδομή του αντίστοιχου Ε.Κ. ή του Σ.Ε. του ΕΠΑ.Λ. και τις ειδικότητες του Τομέα που λειτουργούν στο ΕΠΑ.Λ. στη Γ΄ τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.
α) ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ I (1Θ+3Ε)
β) ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ I (1Θ+3Ε)
γ) ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ I (1Θ+3Ε)
δ) ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ I (1Θ+3Ε)
ε) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ I (1Θ+3Ε)
στ) ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ I (4Ε)
ζ) ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΑ I (1Θ+3Ε)
η) ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Ι (1Θ+3Ε)
θ) ΑΚΤΙΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ I (1Θ+3Ε)
Σε περιπτώσεις όπου στο ΕΠΑ.Λ. ή σε Ε.Κ. της περιοχής δεν είναι δυνατή η διδασκαλία 2ου Eιδικού Μαθήματος λόγω μη ύπαρξης σχετικού εργαστηρίου, τότε με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και την έγκριση του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου και της οικείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι τέσσερις (4) ώρες του Ειδικού Μαθήματος Β κατανέμονται ως εξής:
(α) 1 ώρα (Θ) στο μάθημα «Ανατομία – Φυσιολογία Ι» (β) 1 ώρα (Ε) στο μάθημα «Πρώτες Βοήθειες»
(γ) 1 ώρα (Ε) στο μάθημα «Εργασιακό Περιβάλλον Τομέα»
(δ) 1 ώρα (Ε) στο «Ειδικό Μάθημα Α»

Γ΄ ΤΑΞΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Ι. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Νέα Ελληνικά 3
2 Μαθηματικά9 Άλγεβρα 2
    Γεωμετρία 1
3 Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2
4 Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1
5 Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1
ΣΥΝΟΛΟ 10 ΩΡΕΣ
9 Μαθηματικά: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Άλγεβρα και β) Γεωμετρία

ΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ

1. ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
2 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
3 Δενδροκομία - Αμπελουργία 2Θ+2Ε
4 Φυτά Μεγάλης Καλλιέργειας- Κηπευτικές Καλλιέργειες 2Θ+2Ε
5 Αρδεύσεις Καλλιεργειών 1Θ+2Ε
6 Φυτοπροστασία 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
2 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
3 Διατροφή Αγροτικών Ζώων 2Θ+2Ε
4 Εκτροφή Αγροτικών Ζώων 2Θ+2Ε
5 Υδατοκαλλιέργειες 1Θ+2Ε
6 Μελισσοκομία -Σηροτροφία 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
2 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
3 Αρχές Επεξεργασίας Τροφίμων 2Θ+2Ε
4 Μεταποίηση Φυτικών Προϊόντων 2Θ+2Ε
5 Μεταποίηση Ζωικών Προϊόντων 2Θ+2Ε
6 Ασφάλεια Τροφίμων 1Θ+1Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΤΟΠΙΟΥ

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
2 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
3 Ανθοκομικά Φυτά 1Θ+2Ε
4 Εφαρμογές Αρδευτικών Δικτύων στην Κηποτεχνία 1Θ+2Ε
5 Σχεδιασμός Φυτοτεχνικών Έργων 2Θ+2Ε
6 Συντήρηση Κηποτεχνικών Εφαρμογών 2Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

2. ΤΟΜΕΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2 Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3 Σύγχρονο Περιβάλλον Γραφείου 1Θ+2Ε
4 Φορολογική Πρακτική 2Θ+3Ε
5 Λογιστικές Εφαρμογές
6 Επικοινωνία και Δημόσιες Σχέσεις
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2 Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3 Οργάνωση και Λειτουργία Τουριστικών Επιχειρήσεων 1Θ+2Ε
4 Οργάνωση και Λειτουργία Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων 1Θ+2Ε
5 Γεωγραφία Τουρισμού
6 Εφαρμογές στον Τουρισμό
7 Αγγλικά Ειδικότητας
8 Γαλλικά ή Γερμανικά ή Ισπανικά ή Ιταλικά
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2 Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3 Σύγχρονο Περιβάλλον Γραφείου 1Θ+1Ε
4 Διαφήμιση (Εισαγωγή, Δημιουργία και Προβολή) 2Θ+3Ε
5 Επικοινωνία και Δημόσιες Σχέσεις
6 Εφαρμογές Μάρκετινγκ
7 Λογιστικές Εφαρμογές
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2 Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3 Οργάνωση και Διαχείριση Αποθηκών 2Θ+2Ε
4 Οργάνωση και Διαχείριση Μεταφορών 2Θ+2Ε
5 Εφαρμογές Εφοδιαστικής 2Θ+2Ε
6 Λογιστικές Εφαρμογές
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

3. ΤΟΜΕΑΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Αρχιτεκτονικό Σχέδιο
2 Οικοδομική
3 Σχέδιο Πολιτικού Μηχανικού και Έργων Υποδομής 1Θ+2Ε
4 Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στα Τεχνικά Έργα
5 Οργάνωση Τεχνικών Έργων 1Θ+2Ε
6 Σχέδιο Δομικών Έργων με χρήση Η/Υ ΙΙ
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

4. ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Ελεύθερο Σχέδιο -Χρώμα
4 Γραφιστικές Εφαρμογές
5 Τεχνολογία Εκτυπώσεων
6 Ψηφιακή Σχεδίαση Εντύπων
7 Γραμματογραφία
8 Αγγλικά Ειδικότητας
  ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Εργαστήριο Χειροποίητου Κοσμήματος
4 Εργαστήριο Αναπαραγωγικού Κοσμήματος- Σμάλτο
5 Σχέδιο Κοσμηματοποιίας
6 Εργαστήριο Πλαστικής -Μεταλλοπλαστικής
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ – ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Βασικές Τεχνικές Συντήρησης Έργων Τέχνης
4 Προστασία Πολιτιστικής Κληρονομιάς
5 Αντίγραφο Έργων Τέχνης
6 Σχεδιαστική Τεκμηρίωση Έργων Τέχνης
7 Αγγλικά Ειδικότητας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΝΔΥΜΑΤΟΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Τεχνολογία Προτύπων Κοπής (Πατρόν)
4 Ηλεκτρονική Σχεδίαση Βιομηχανικού Προϊόντος
5 Τεχνολογία Υφάσματος και Οργάνωση Συλλογής Ενδύματος
6 Ποιοτικός Έλεγχος Υφάσματος 1Θ+2Ε
7 Τεχνολογία Παραγωγή Ενδυμάτων
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ – ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Ελεύθερο Σχέδιο -Χρώμα
4 Ψηφιακή Σχεδίαση
5 Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων
6 Διακοσμητική Σύνθεση- Τρισδιάστατη Μακέτα
7 Αγγλικά Ειδικότητας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΙΑΣ - ΞΥΛΟΓΛΥΠΤΙΚΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης
2 Τεχνολογία Υλικών
3 Ξύλινες Κατασκευές 1Θ+4Ε
4 Συνδεσμολογία Επίπλου- Ξυλογλυπτική 1Θ+4Ε
5 Τεχνολογία Ξύλου - Μετρήσεις
6 Γραμμικό Σχέδιο
7 Ελεύθερο Σχέδιο
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

5. ΤΟΜΕΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ψηφιακά Συστήματα
2 Δίκτυα Υπολογιστών
3 Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά – Κατασκευές
4 Εγκατάσταση και Διαχείριση Δικτύων - Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων
5 Συστήματα Ελέγχου και Ασφάλειας
6 Τηλεπικοινωνίες – Τηλεματική 2Θ+2Ε
7 Ρομποτική
8 Επεξεργασία Σήματος Ήχου και Εικόνας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ηλεκτροτεχνία 2
2 Ηλεκτρικές Μηχανές
3 Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις 2 2Θ+3Ε
4 Εργαστήριο Ηλεκτροτεχνίας – Ηλεκτρικών Μηχανών
5 Αυτοματισμοί Προγραμματισμένης Λογικής 2Θ+3Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

6. ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Μηχανών
2 Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων
3 Μηχανουργική Τεχνολογία- Εργαλειομηχανές 2Θ+4Ε
4 Ανελκυστήρες- Ανυψωτικές Μηχανές
5 Στοιχεία Ψύξης - Κλιματισμού 2Θ+4Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Μηχανών
2 Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων
3 Συντήρηση και Επισκευή Εγκαταστάσεων Καύσης Υγρών και Αερίων Καυσίμων 1Θ+3Ε
4 Ύδρευση - Αποχέτευση 1Θ+2Ε
5 Κατασκευή και Λειτουργία Κεντρικής Θέρμανσης 1Θ+4Ε
6 Σχέδιο Ειδικότητας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΨΥΞΗΣ, ΑΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Μηχανών
2 Στοιχεία Ψύξης - Κλιματισμού
3 Στοιχεία Ψύξης – Κλιματισμού (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
4 Εγκαταστάσεις Κλιματισμού 2Θ+4Ε
5 Σύστημα Ελέγχου, Ρύθμισης και Αυτοματισμού Εγκαταστάσεων Ψύξης και Κλιματισμού 1Θ+2Ε
6 Μηχανολογική Σχεδίαση Εγκαταστάσεων Ψύξης και Κλιματισμού
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Μηχανών
2 Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ
3 Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
4 Συστήματα Αυτοκινήτου 3Θ+3Ε
5 Τεχνολογία Ελέγχων και Διαγνώσεων 2Θ+3Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΣΥΝΘΕΤΗΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Στοιχεία Μηχανών
2 Κινητήρες Αεροσκαφών
3 Κινητήρες Αεροσκαφών (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
4 Δομή και Συστήματα Αεροσκαφών 2Θ+4Ε
5 Διαδικασίες Συντήρησης Αεροσκαφών
6 Τεχνολογία Αεροπορικού Υλικού 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

7. ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Προγραμματισμός Υπολογιστών
2 Δίκτυα Υπολογιστών
3 Προγραμματισμός Υπολογιστών (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
4 Δίκτυα Υπολογιστών (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
5 Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6 Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο
7 Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών
8 Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Η/Υ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Προγραμματισμός Υπολογιστών
2 Δίκτυα Υπολογιστών
3 Προγραμματισμός Υπολογιστών (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
4 Δίκτυα Υπολογιστών (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)
5 Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς
6 Εγκατάσταση, Διαχείριση και Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων
7 Ειδικά Θέματα στο Υλικό και στα Δίκτυα Υπολογιστών
8 Τεχνική Υποστήριξη Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτυακών Υποδομών
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

8. ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΟΝΟΙΑΣ - ΕΥΕΞΙΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Νοσηλευτική ΙΙ 2Θ+8Ε
4 Στοιχεία Παθολογίας
5 Χειρουργική – Τεχνική Χειρουργείου
6 Στοιχεία Μαιευτικής - Γυναικολογίας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ – ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Μικροβιολογία ΙΙ 2Θ+2Ε
4 Αιματολογία 1Θ+2Ε
5 Κλινική Βιοχημεία 1Θ+4Ε
6 Ανοσολογία 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Παιδαγωγικό Περιβάλλον Βρεφονηπιακού Σταθμού
4 Αγωγή Βρέφους και Νηπίου 2Θ+2Ε
5 Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας
6 Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία ΙΙ
7 Μουσικοκινητική Αγωγή
8 Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Κινησιολογία
4 Φυσικοθεραπεία 2Θ+2Ε
5 Πρακτική Φυσικοθεραπεία 1Θ+2Ε
6 Μάλαξη
7 Φυσικά Μέσα και Εφαρμογή τους 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΤΗ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Οργάνωση- Εξοπλισμός – Υλικά Οδοντοτεχνικού Εργαστηρίου
4 Οδοντοτεχνία ΙΙ 1Θ+2Ε
5 Ακίνητη Προσθετική 1Θ+2Ε
6 Ακίνητη Προσθετική και Πορσελάνη 1Θ+3Ε
7 Στοιχεία Ορθοδοντικής 1Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Ακτινοπροστασία
4 Νεότερες Απεικονιστικές Μέθοδοι
5 Ακτινοτεχνολογία ΙΙ 1Θ+6Ε
6 Ακτινοανατομική 1Θ+2Ε
7 Δεοντολογία Επαγγέλματος
  ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Συνταγολογία- Νομοθεσία- Βιβλία Φαρμακείου
4 Φαρμακευτική Τεχνολογία ΙΙ 1Θ+2Ε
5 Κοσμητολογία 1Θ+2Ε
6 Στοιχεία Φαρμακογνωσίας 1Θ+2Ε
7 Φαρμακολογία - Τοξικολογία
  ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Μακιγιάζ
4 SPA και Λουτροθεραπεία 1Θ+2Ε
5 Σύγχρονη Αισθητική ΙΙ 1Θ+5Ε
6 Αισθητική Άκρων - Ονυχοπλαστική
7 Κοσμητολογία Τεχνολογία Υλικών
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΒΟΗΘΟΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
2 Υγιεινή
3 Υγιεινή Κόμης Τριχωτού Κεφαλής – Τοξικολογία- Δερματολογία
4 Εργαστήριο Τεχνικών Εργασιών
5 Καλλιτεχνικά Χτενίσματα
6 Τεχνολογία Υλικών
7 Βασικές Εφαρμογές Κομμωτικής ΙΙ
ΣΥΝΟΛΟ 20 ΩΡΕΣ

Η ισχύς της παρούσης αρχίζει από το σχολικό έτος 2018-2019 για την Α΄ και Β΄ τάξη του τριετούς Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. και από το σχολικό έτος 2019-2020 για την Γ΄ τάξη του τριετούς Εσπερινού ΕΠΑ.Λ.

Από την ισχύ της παρούσης (σχολικό έτος 2018-2019) παύει να ισχύει η υπ΄ αριθμ. Φ2/92271/Δ4/05-06-2018 (Β΄ 2187) Υπουργική Απόφαση κατά το μέρος που αφορά στην Α΄ και Β΄ τάξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. τετραετούς φοίτησης. Αντίστοιχα, από το σχολικό έτος 2019-2020 παύει να ισχύει η υπ΄ αριθμ. Φ2/65921/Δ4/21-04-2017 (Β΄ 1426) Υπουργική Απόφαση, όπως τροποποιήθηκε με τις υπ΄ αριθμ. Φ2/95229/Δ4/07-06-2017 (Β΄ 2071) και Φ2/89289/Δ4/31-05-2018 (Β΄ 2122) όμοιές της, κατά το μέρος που αφορά στην Γ΄ τάξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. τετραετούς φοίτησης.

Η Δ΄ τάξη του τετραετούς Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. θα λειτουργήσει έως το σχολικό έτος 2019-2020.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΠΑΞΕΒΑΝΑΚΗΣ

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΠΑΞΕΒΑΝΑΚΗΣ

Pin It

Εκτύπωση