edu.klimaka.gr

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

9οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών 2016 (Επιλεγμένες εργασίες)

9οι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ 2015-2016

Αρ.Πρωτ.15789/24-10-2016

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ
ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΔΙΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΙΣΗΣ Γ' ΑΘΗΝΑΣ
Πληροφορίες:
Ευγενία Τσιτοπούλου - Χριστοδουλίδη
Υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω
Τηλ.: 2105441533
Fax:2105441255
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστοσελίδα: http://ekfeaigaleo.mysch.gr

ΘΕΜΑ: Διαβίβαση εγγράφου

Σας διαβιβάζουμε το συνημμένο έγγραφο του Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω που αφορά τους συμμετέχοντες στους 9ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν στις 11 Νοεμβρίου 2016 (9.00 - 20.00) και 12 Νοεμβρίου 2016 (9.00 - 14.00) στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω. Διοργανώνονται από το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω και την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο - Ευρώπη» (Science οη Stage - Europe).

Ο Δ/ντής Εκπ/σης της Γ Δ/νσης Δ.Ε. Αθήνας
Αθανάσιος Αλεξόπουλος

Αρ.Πρωτ.15789/24-10-2016

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ
ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Γ' ΑΘΗΝΑΣ
ΕΡΓ ΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΙΓΑΛΕΩ
Σχολικό συγκρότημα 6ου Γενικού Λυκείου Αιγάλεω
Μίνωος και Προόδου 1
12243 ΑΙΓΑΛΕΩ
ΥΠΕΥΘΥΝΗ: Ε. Τσιτοπούλου -Χριστοδουλίδη
Τηλ.: 2105441533, Fax:2105441255
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστοσελίδα: http://ekfeaigaleo.mysch.gr

ΘΕΜΑ: 9οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών με θέμα: «Εφευρίσκοντας το μέλλον στην εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών» («lnventing the future of Science Education»).
Σχετ.: ΥΠ.Π.Ε.Θ./ΔΣΔΕ/Τμήμα Α' με αρ. πρωτ.: 192231/Δ2/26-11-2015

Οι 9οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, με θέμα: «Εφευρίσκοντας το μέλλον στην εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών» («lnventing the future of Science Education»), θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 11
Νοεμβρίου 2016,
9.00 - 20.00, και το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016, 9.00 - 14.00, στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω, στο σχολικό συγκρότημα του 6°υ Γενικού Λυκείου Αιγάλεω (πρώην ΕΠΛ), Μίνωος και Προόδου 1, Αιγάλεω (Αθήνα). Διοργανώνονται από το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω και την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο - Ευρώπη» (Science οη Stage - Europe).

Σας ενημερώνουμε ότι οι κάτωθι ομάδες εκπαιδευτικών και μαθητών επελέγησαν για να παρουσιάσουν τις αναφερόμενες εργασίες τους στους Αγώνες:

1. «Οι αγρότες του διαστήματος (Space farmers)», 15° Γυμνάσιο Πάτρας και Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πάτρας, Δ.Δ.Ε. Ν. Αχαΐας, Περιφερειακή Διεύθυνση Δυτικής Ελλάδας, με εκπρόσωπο της ομάδας τον Αρλαπάνο Γεώργιο.
Συμμετέχοντες μαθητές του 15°" Γυμνασίου Πάτρας: Βασιλόπουλος Αντώνης, Γεωργανάκη Ελευθερία, Γραμμένου Μαριέττα, Δημητροπούλου Μαρίνα.
Συμμετέχοντες μαθητές του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Πάτρας: Αμαριωτάκη Νίκη, Καραμπαλής Ελευθέριος, Παπαβασιλείου Μαρία, Συμεωνίδης Ανδρέας, Αγγελόπουλος Γεώργιος, Κρίκης Αθανάσιος, Λιβιεράτος Γεώργιος, Μιχαλάτος Παναγιώτης, Μπακογιάννης Δημοσθένης, Σταθοπούλου Μαρία.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Αρλαπάνος Γεώργιος (ΠΕΟ4-04), Κοτζαμανίδη Ειρήνη (ΠΕΟ4-01), Κουνάβη Ευαγγελία (ΠΕ20) από το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πάτρας και Γαριού Αγγελική (ΠΕΟ4-04), Γρηγορόπουλος Γεώργιος (ΠΕΟ4-01) από το 15° Γυμνάσιο Πάτρας.

2. «Μυστηριώδεις εξαφανίσεις στο bar "Ναυάγιο" (Ενα εκπαιδευτικό παιχνίδι για την ανάλυση καρυοτύπου)» και «Ιός Νέμεσις: η πανδημία (Ενα εκπαιδευτικό παιχνίδι απόδρασης)», Γεώργιος Βίλλιας (ΠΕΟ4-04), Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βαρβακείου Σχολής, Δ.Δ.Ε. Β' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.

3. «Αναζητώντας επιστημονικά τον ένοχο», Γκολιά Ειρήνη (ΠΕ-70), συνεργάτης Ε.Κ.Φ.Ε. Αγίων Αναργύρων, Ντούλας Στέφανος (ΠΕ 04-02), υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Αγίων Αναργύρων, Νίκας Θωμάς (ΠΕ 12-10), Χρονάκης Αντώνης (ΠΕΟ4-02) και Κουκά Μαρία (ΠΕΟ4-04), συνεργάτες Ε.Κ.Φ.Ε. Αγίων Αναργύρων, Δ.Δ.Ε. Γ Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής, με εκπρόσωπο της ομάδας την Γκολιά Ειρήνη.

4. «Πειράματα και κατασκευές σχετικά με το μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας του Γυμνασίου», Καραγιάννης Δημήτρης (ΠΕ 04-05), 80 Γυμνάσιο Περιστερίου, Δ.Δ.Ε. Γ Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.

5. «Η Φυσική με 20 ευρώ», 15° Γενικό Λύκειο Αθήνας, Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής, με εκπρόσωπο της ομάδας την Κατσαμένη Σύλβια.
Συμμετέχοντες μαθητές της Β' τάξης: Αλ Ναϊλί Αλέξανδρος, Αρβανιτάκη Νεφέλη, Γιάνκο Αντρέας, Γρηγοράς Απόλλων, Γουιτζάγια Δημήτρης και Παρασκευοπούλου Σιμόνα.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Κατσαμένη Σύλβια (ΠΕΟ3) και ΜαΊστρος Κωνσταντίνος (ΠΕΟ4-01).

6. «Το ηλεκτρικό ρεύμα δημιουργεί μαγνητικό πεδίο», Ιδιωτικό Γυμνάσιο Γ. Μαλλιάρα, Δ.Δ.Ε. Δ' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.
Συμμετέχοντες μαθητές: Βλάχου Ελένη, Κοντόκωστα Αγγελική, Πρωτόγερος Σταμάτης, Παπαδάκης Χάρης, Φιλλιπάκη Δήμητρα, Χαλκίδη Δανάη
Υπεύθυνος καθηγητής:Κοντοκώστας Γεώργιος (ΠΕΟ4-01).

7. «Μοντελοποίηση του φαινομένου του θερμοκηπίου», Άγγελος Κορκής (ΠΕΟ4-02), συνεργάτης Ε.Κ.Φ.Ε. Τρικάλων, Γενικό Λύκειο Οιχαλίας, Δ.Δ.Ε. Ν. Τρικάλων, Περιφέρεια Θεσσαλίας.

8. «Οπτική και ... πλέξιμο. Καυστικές καμπύλες σε καθημερινά φαινόμενα», «Ένα στάσιμο κύμα με «καυτούς» δεσμούς» και «'Ένα ουράνιο τόξο στην αίθουσα διδασκαλίας», 260 Γενικό Λύκειο Αθηνών (Μαράσλειο), Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας, Περιφέρεια
Αττικής.
Συμμετέχοντες μαθητές: Κίμωνας Κουνάλης, Ανδρέας Νικηφορίδης, Γιώργος Παπαγεωργίου, Ιωάννα Πατατούκα.
Υπεύθυνος καθηγητής: Λάζος Παναγιώτης (ΠΕΟ4-01).

9. «Οι κόκκινες, οι πράσινες, οι θαλασσιές οι χάντρες και η υπεριώδης ακτινοβολία», 260 Γενικό Λύκειο Αθηνών (Μαράσλειο), Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.
Συμμετέχων μαθητής: Ερρίκος Κουνάλης (φοιτητής χημείας και απόφοιτος του 26ου Γενικού Λυκείου Αθηνών)
Υπεύθυνος καθηγητής: Λάζος Παναγιώτης (ΠΕΟ4-01).

10. «Μία διάταξη 3 σε 1. Κωνικές τομές, διακρότημα και επίκυκλοι», Λάζος Παναγιώτης (ΠΕΟ4-01), 260 Γενικό Λύκειο Αθηνών (Μαράσλειο), Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.

11. «Κατασκευάζοντας μοντέλα για ασυνήθιστα φυσικά φαινόμενα», Λάζος Παναγιώτης (ΠΕ04-01), 260 Γενικό Λύκειο Αθηνών (Μαράσλειο), Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής και Laszlό Papp, Φυσικός του Scoala Gimnaziala ''Ioan Bob" Cluj-Napoca, Ρουμανία, με εκπρόσωπο της ομάδας τον Λάζο Παναγιώτη.

12. «Το Οπτικό Σύστημα του Ψαριού και η Υποβρύχια Οραση του Ανθρώπου», Μαργαρίτης Αντώνιος (ΠΕΟ4-02) και Μαράκης Γεώργιος (ΠΕΟ4-01), Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης, Δ.Δ.Ε. Ν. Ηρακλείου, Περιφέρεια Κρήτης, με εκπρόσωπο τον Μαργαρίτη Αντώνιο.

13. «Ήξερε ο Ritchie Blackmore Φυσική;», Νούσης Βασίλειος (ΠΕΟ4-01), Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Θεσπρωτίας, Δ.Δ.Ε. Ν. Θεσπρωτίας, Περιφέρεια Ηπείρου.

14. «Οπτικός Αξονικός Τομογράφος με LEGO - Αξονική Τομογραφία σε Gummy Bears», Ορφανάκης Μιχάλης (ΠΕΟ4-01), Γενικό Λύκειο Μακρύ Γιαλού, Ιεράπετρα, Δ.Δ.Ε. Ν. Λασιθίου, Περιφέρεια Κρήτης.

15. «Φαινόμενο Peltier, ένας "ευγενικός χορηγός" ηλεκτρικής ενέργειας στο σπίτι μας, στο αυτοκίνητο, στο αεροπλάνο, αλλά και σε ένα διαστημικό σταθμό!», 2° Γυμνάσιο Σταυρούπολης, Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, με εκπρόσωπο τον Παπαγεωργίου Χρήστο.
Συμμετέχοντες μαθητές: Αβραμίδου Κυριακή του Παναγιώτη, Αβραμίδου Κυριακή του Χρήστου, Αβραμίδου Νικολέτα, Ακριτίδης Δημήτριος, Ανθίτσος Αλέξανδρος, Αυγερινάκη Βαλεντίνη, Αχτζαλωτίδου Ευτυχία, Βλαχάκος Κωνσταντίνος, Γεργωλά Ανδριάνα, Γεργωλάς Νικόλαος, Γιαννοπούλου Σοφία, Δαγκλή Αθηνά, Δερμεντζόγλου Αναστάσιος, Ελευθεριάδου Αφροδίτη, Ηλιού Άννα, Καλούδης Νικόλαος, Κασμαρίδου Ελένη, Κιόση Σοφία, Κοζώνης Ιωάννης, Κοτζαμανίδου Δέσποινα, Κουβαλακίδης Ιωάννης, Λυκίδου Ζωή, Λυκίδου Μυρτώ, Μιχάλη Ερριέτα, Μούχα Δήμητρα, Νταουτλάρι Εργκίς, Παπαξενίδης Αλέξανδρος, Πασχαλίδου Άννα Μαρία, Σαμαρά Αγγελική, Σαχπάζη Χρύσα, Σημαιοφορίδης Αθανάσιος, Σημαιοφορίδης Κωνσταντίνος, Τσιτιρίδου Αικατερίνη, Χατζηανέστης Ανέστης Υπεύθυνοι καθηγητές: Παπαγεωργίου Χρήστος (ΠΕ12.10), Μαυρουδής Πρόδρομος (ΠΕΟ4-01) και Μαυράκης Δήμος (ΠΕΟ4-01).

16. «Με λένε Μάρθα και είμαι θερμόμετρο», Παναγιωτίδης Νικόλαος (ΠΕΟ4-01), Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Ιωαννίνων, Δ.Δ.Ε. Ν. Ιωαννίνων, Περιφέρεια Ηπείρου.

17. «Πειραματική διάταξη επαλήθευσης της Αρχής Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας», Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου «Εκπαιδευτική Αναγγένηση», Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής, Περιφέρεια Αττικής.
Συμμετέχοντες μαθητές: Τζίκας Σταύρος, Γροσομανίδη Θεοδώρα, Τουλούπας Απόστολος, Λαζαρίδης Στέφανος, Μακρής Δημήτρης, Λεωνταράκης Άγγελος.
Υπεύθυνος καθηγητής: Παπουτσής Σταμάτης (ΠΕΟ4-Ο 1 ).

18. «Κατασκευή διάταξης παραγωγής επαγωγικών ρευμάτων υψηλής συχνότητας», Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου «Εκπαιδευτική Αναγγένηση», Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής, Περιφέρεια Αττικής.
Συμμετέχων μαθητής: Τζίκας Σταύρος.
Υπεύθυνος καθηγητής: Παπουτσής Σταμάτης (ΠΕΟ4-01).

19. «Εφαρμογή μίας κλειστής διάταξης συλλογής αερίου στη μελέτη οξειδοαναγωγικής αντίδρασης παραγωγής αερίου στο σχολικό εργαστήριο», Παρισοπούλου Ευαγγελία (ΠΕΟ4-02), Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας.

20. ««Η οξειδοαναγωγή στο μικροσκόπιο» - Κλασικά πειράματα οξειδοαναγωγής με ... άλλη ματιά», Γυμνάσια και Λύκεια Αρσακείων Ψυχικού, Δ.Δ.Ε. Β' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής.
Συμμετέχοντες μαθητές από τον Όμιλο Χημείας Γυμνασίων και Λυκείων Αρσακείων Ψυχικού: Απόστολος Αϊδίνης, Λάμπρος Αθανασόπουλος, Θάλεια Αλεξάκη, Ειρήνη - Νεκταρία Βάσογλου, Νικήτας - Βασίλειος Βέμμος, Στράτος Γιασάς, Κωνσταντίνος Γιάτζος, Ναταλία Γονέου, Ιωάννα Ζιώτη, Καλή Καλοσπύρου, Μάρθα Καλοσπύρου, Σπυρίδων Καλοσπύρος, Αδάμ Καπέτης, Παναγιώτης Καράμπελας, Μαρία Κουρή, Αναστασία Μαρκεσίνη, Ξανθή Μέλλου, Βασίλειος Μπάδας, Παναγιώτα Μπαλκόνη, Δήμητρα Νικολάου, Νικόλαος - Χρήστος Παντελόπουλος, Αριστοφάνης Ροντογιάννης, Ιωάννα Σελετοπούλου, Παναγιώτα Σιαράβα, Μαρία Σινιολάκη, Ολυμπία Σκουμπρή, Δήμητρα - Αικατερίνη Χατζημιχαήλ.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πατσιλινάκου Ευδοκία (ΠΕΟ4-02), Α' Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού.

21. «Η χημεία στο κομμένο μήλο», Αρσάκεια Δημοτικά Σχολεία Ψυχικού, Δ.Δ.Ε. Β' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής, με εκπρόσωπο την Πατσιλινάκου Ευδοκία.
Συμμετέχοντες μαθητές από τον Όμιλο Χημείας Αρσακείων Δημοτικών Ψυχικού: Ήλιδα Βάββα, Ε' Δημοτικού, Β' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Αλκυόνη Ξενικού, Ε' Δημοτικού, Α' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Μάριος Καραγιώργος, Ε' Δημοτικού, Γ Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Αγγελική Παπαματθαίου, Ε' Δημοτικού, Γ Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Ολίβια Ρήγου, Στ' Δημοτικού, Α' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Ιωάννα Σταθακάρου, Στ' Δημοτικού, Α' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Ελευθερία Τσιαδή - Δημητροπούλου, Ε' Δημοτικού, Α' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Αμαρυλλίς Τσοχαντάρη, Ε' Δημοτικού, Α' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού, Δέσποινα Ψύχα, Στ' Δημοτικού, Β' Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού.
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Πατσιλινάκου Ευδοκία (ΠΕΟ4-02) και Μαριάννα Αθανασάκου, παρασκευάστρια εργαστηρίων φυσικών επιστημών, Α' Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού.

22. ««Πειράματα με το νερό» (στίχοι του Κωνσταντίνου Καβάφη με τη ματιά ενός χημικού)», Α' Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, Δ.Δ.Ε. Β' Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής. Συμμετέχουσα μαθήτρια: Μυρτώ Τράπαλη, Β' Λυκείου.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Πατσιλινάκου Ευδοκία (ΠΕΟ4-02), Α' Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού.

23. «Ασύρματη μεταφορά ενέργειας. Πηνίο Τέσλα, παρελθόν ή μέλλον;», Πετούσης Χρήστος (ΠΕΟ4-ΟΙ), 6° Γυμνάσιο Κατερίνης, Δ.Δ.Ε. Ν. Πιερίας, Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας.

24. «Κατασκευή Ρομποτικού Φωτοβολταϊκού Ανιχνευτή, (Tracker) με Μερική
Προσομοίωση της Κίνησης της Γης»,
1o ΕΠΑ.Λ. Σαλαμίνας, Δ.Δ.Ε. Πειραιά, Περιφέρεια Αττικής, με εκπρόσωπο τον Πούτο Πέτρο.
Συμμετέχοντες μαθητές: από την Β' τάξη του Τομέα Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού: Κάρολος Άγγελος, Καρτσωνάκης Ευστράτιος, Λέκας Δημήτριος. Από την Γ' τάξη της ειδικότητας Τεχνικών Αυτοματισμού: Διαμαντής Χαράλαμπος, Ιππέλ Τζών - Ρόϋ, Καρυδάκης Κυριάκος, Πιλάβης Εμμανουήλ, Σκαφιδάς Πέτρος Υπεύθυνοι καθηγητές: Πούτος Πέτρος (ΠΕΙ2.05 και ΠΕΙ 7.08), Ανδριανός Παρασκευάς (ΠΕΙ 7.02), Αρμενάκης Ιωάννης (ΠΕΙ 7.07), Αργυρίου Σπυρίδων (ΠΕΙ 7.06) και Τσάπελης Αθανάσιος (ΠΕΙ9).

25. «Τώρα Παίζουμε με τη Βιολογία», 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, Δ.Δ.Ε. Ν. Κορινθίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Συμμετέχοντες μαθητές: Βιλαδέρης Βασίλειος - Ιωάννης, Καλπαξής Χρήστος, Μίαρης Νικόλαος, Μπουλτάς - Παπαλάμπρος Παναγιώτης, Νέζα Σπυριδούλα, Πανουτσοπούλου Εμμανουέλλα, Παπαδοπούλου Νικολέτα, Παπουτσοπούλου Μαριάννα, Σαλάτα Κωνσταντίνα, Σιώκος Σπυρίδων, Σιώκου Χαρούλα, Στάικου Ζωή, Στεργίου Αγγελική, Σύρου Γαλάτεια, Τουμπανάκης Δημήτριος, Τσαγκαράκη Χρυσάνθη, Τσάμη Μαριλίνα, Φιαμέγκου Σπυριδούλα.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σμυρνή Σοφία (ΠΕΟ4-02).

26. «Φτιάχνω τη δική μου ιστορία και μαθαίνω τη Βιολογία - Κόμικς: «O πόλεμος των Εσωτερικών Αμυντικών Μηχανισμών (Ε.Α.Μ.)», 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, Δ.Δ.Ε. Ν.Κορινθίας, Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Συμμετέχοντες μαθητές: Παπασημάκη Μαριαλένα, Σιώκου Χαρούλα, Σμυρνή Σοφία Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σμυρνή Σοφία (ΠΕΟ4-02).

27. «Be cool. .. Be supercool», 4° Γυμνάσιο Πολίχνης, Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας και 27° Δημοτικό σχολείο Αχαρνών, Δ.Π.Ε. Α νατολλικής Αττικής, Περιφέρεια Αττικής, με εκπρόσωπο την Σαμαντά Ευαγγελία.
Συμμετέχοντες μαθητές της Β 'τάξης από το 4° Γυμνάσιο Πολίχνης: Σταματιάδου Φ., Συμεωνίδου Κ., Τάτση Ζ., Τετεπουλίδου Μ., Τεχλικίδου Σ., Τζίτζικας Δ., Τόττα Θ., Τουραζίδου Μ., Τσάλα Τζελάκης Γ., Τσαμπαλάτη Κ., Τσάτμαλη Μ., Τσατσούλη Μ., Τσίκαλα  Π., Τσιλίγκα Δ., Τσιχλή Ρ., Τσολακίδου Ν., Τσορτανίδης Χ., Τυρεκίδου Χ., Φράγκου Β., Φώτογλου Φ., Χαριζόπουλος Γ., Χατζηθεοχάρη Π., Χατζηνικολάου Ν.
Συμμετέχοντες μαθητές της Ε'τάξης από το 21' Δημοτικό σχολείο Αχαρνών:Αντωνοπούλου Άλκηστις, Βαρουξή Κωνσταντίνα, Γιαννάκη Κωνσταντίνα, Γκόλας Σωκράτης, Ζαχά Ευανθία, Ζήσης Γιώργος, Κουρμουλάκης Γιώργος, Λουκοπούλου Στελλίνα, Μαστρογιάννη Θεοδώρα, Μπαϊζάνης Παναγιώτης, Μπάκιου Αλέξανδρος, Μπασιούκας Γιώργος, Μυλωνόπουλος Μάριος, Ναντίμ Εϊμάν, Πασιανίδης Κωνσταντίνος, Σέκας Άγγελος, Στεφανίδη Υακίνθη, Τσούμπος Λουκάς.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σαμαντά Ευαγγελία (ΠΕΟ4-01), από το 4° Γυμνάσιο Πολίχνης και Σαμαντά Αγγελική (ΠΕ70) από το 27° Δημοτικό σχολείο Αχαρνών.

28. «Μετάδοση χρωματικά κωδικοποιημένου μηνύματος μέσω οπτικής ίνας - Λήψη και μετασχηματισμός/ αναπαράσταση με μικροελεγκτή Arduino», Χρυσάνθη Τζιωρτζιώτη (ΠΕΟ4-01), Υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Φιλαδέλφειας, Δ.Δ.Ε. Α' Αθήνας και Νίκος Παπαδημητρόπουλος (ΠΕΟ4-02), 8° Γυμνάσιο Κορυδαλλού, Δ.Δ.Ε. Πειραιά, Περιφέρεια Αττικής.

29. «Κυκλώματα στο χαρτί», Αριστείδης Τσιριμιάγγος (ΠΕΟ4-01), Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κέρκυρας, Δ.Δ.Ε. Ν. Κέρκυρας, Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.

30. «Κατασκευή Ανιχνευτή Μιονίων με την χρήση μιας συστοιχίας τριών σωλήνων Geiger Muller», «Κατασκευή ανεμογεννήτριας με πτερύγια που εκμεταλλεύονται το φαινόμενο Magnus ( Flettner rotor )» και «Κατασκευή σεισμικής τράπεζας με τρεις βαθμούς ελευθερίας», Γενικό Λύκειο Γαζίου «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος», Δ.Δ.Ε. Ν.Ηρακλείου, Περιφέρεια Κρήτης.
Συμμετέχοντες μαθητές: Χριστοφοράκη Μαρία, Μπαντουβά Γεωργία, Μαυρικάκη Φιλία, Ξυλούρη Κωνσταντίνα, Οδυσεάκης Άγγελος, Παπάζογλου Αντώνιος, Γιαννακάκης Αναστάσιος, Πετροσιάν Ιωάννης, Τζεδάκη Ευσεβία, Μερταράκη Μαρία, Ζαϊμάκης Θεόφιλος, Οδυσεάκη Ειρήνη, Δαφέρμου Όλγα, Δατσεράκη Ευαγγελία, Τσιμπλοστεφανάκη Χαρά, Σακαράκης Στράτος Εμμανουήλ, Μαριάννα Ρεστιβάκη, Ειρήνη Λαμπρινού, Γεώργιος Σκουλάς, Χρυσάνθη Παντερή.
Υπεύθυνος καθηγητής: Τσουτσουδάκης Αστρινός (ΠΕΟ4-01).

31. «Υπολογισμός του μεγέθους της σελήνης με απλά μέσα», Γυμνάσιο Ζηπαρίου Κω, Δ.Δ.Ε. Δωδεκανήσου, Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.
Συμμετέχοντες μαθητές: Δρομπόνης Άγγελος, Μαρκάκης Κυριάκος, Μαρκάκης Μιχαήλ, Μουζάκη Δανάη, Πιέτρη Γκάμπριέλ, Πηλιούρας Στέργος, Ψαρός Σταμάτης Υπεύθυνος καθηγητής: Φανουρίου Ξενοφών (ΠΕΟ4-05)

32. «Κυκλωματικό ισοδύναμο του ανθρώπινου σώματος: η περίπτωση της ηλεκτροπληξίας», Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης και Γυμνάσιο Θραψανού, Δ.Δ.Ε. Ν. Ηρακλείου, Περιφέρεια Κρήτης, με εκπρόσωπο τον Χατζησάββα Γεώργιο.
Συμμετέχοντες μαθητές: Γιαλιαδάκη Ειρήνη, Στεφανάκης Μιχαήλ
Υπεύθυνοι καθηγητές: Χατζησάββας Γεώργιος (ΠΕΟ4-01) και Γιαννακουδάκη Καλλιόπη.

33. «Πετρώματα: γεννιόμαστε, ζούμε, αλλάζουμε, πεθαίνουμε; Ο κύκλος της ζωής μας», Χρυσοστομίδης Πέτρος (ΠΕΟ4-05), εκπαιδευτικός του 3°υ Γυμνασίου Ιλίου, Δ.Δ.Ε. Γ Αθήνας, Περιφέρεια Αττικής, Λούβαρης Κωσταντίνος (ΠΕΟ4-05), εκπαιδευτικός του 6ου Γυμνασίου Λαμίας, Δ.Δ.Ε. Ν. Φθιώτιδας, Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και Ψυχογιού Μαρία (ΠΕΟ4-05), Υποψήφια Διδάκτωρ της Διδακτικής του τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Ε.Κ.Π.Α., με εκπρόσωπο της ομάδας τον Χρυσοστομίδη Πέτρο.
Στους 9ου Πανελλήνιους Αγώνες θα απονεμηθούν οκτώ (8) βραβεία. Οι οκτώ εργασίες που θα βραβευτούν θα μετέχουν στο Ελληνικό περίπτερο στην κεντρική εκδήλωση του προγράμματος Science οη Stage - Europe, μαζί με τις εργασίες των άλλων εκπαιδευτικών από τις είκοσι εννέα Ευρωπαϊκές χώρες που μετέχουν στο πρόγραμμα. Επιπλέον οι τέσσερεις πρώτες από τις οκτώ εργασίες θα διαγωνισθούν στην κεντρική εκδήλωση του προγράμματος Science οη Stage - Europe, μαζί με τις εργασίες των άλλων εκπαιδευτικών από τις είκοσι εννέα Ευρωπαϊκές χώρες που μετέχουν στο πρόγραμμα. Η κεντρική εκδήλωση του προγράμματος Science οη Stage - Europe θα πραγματοποιηθεί 29 Ιουνίου 2017 έως 2 Ιουλίου 2017, στο Debrecen στην Ουγγαρία.

Ταυτόχρονα με τους 9ους Πανελλήνιους Αγώνες και στον ίδιο χώρο, θα διεξαχθεί η «10η Έκθεση Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας».
Στην έκθεση 100 μαθητές και 11 εκπαιδευτικοί, από 7 σχολεία της Γ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας, θα παρουσιάσουν πειράματα και κατασκευές αναφερόμενα στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών και της Τεχνολογίας.

Η Υπεύθυνη του Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω
και Υπεύθυνη του προγράμματος «Science οη Stage - Europe»
Ευγενία Τσιτοπούλου-Χριστοδουλίδη

 


 Αρ.Πρωτ.192231/Δ2/26-11-2015/ΥΠΠΕΘ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑTA Α
Πληροφορίες: Α. Πασχαλίδου, Π. Αγγελόπουλος
Τηλέφωνο: 210-3443422, 210-3442248

ΘΕΜΑ: «9οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών»

Σας γνωστοποιούμε ότι οι 9οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών με θέμα: «Εφευρίσκοντας το μέλλον στην εκπαίδευση των Φυσικών Επιστημών», που διοργανώνονται από την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο-Ευρώπη» και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω, θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 11 και το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016 στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω (Σχολικό συγκρότημα 6ου ΓΕ.Λ. Αιγάλεω, Μίνωος και Προόδου 1, Αιγάλεω).

Στην εκδήλωση μπορούν να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί και μαθητές σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να απευθύνονται στην υπεύθυνη του προγράμματος κ. Ευγενία Τσιτοπούλου (τηλ. 210-5441533, e-mail: mail(ΑΤ)ekfeaigaleo.att.sch.gr).

Η μετακίνηση των μαθητών θα γίνει σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την κείμενη νομοθεσία.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΠΑΡΛΑ