Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη

Εκτύπωση  
Pin It

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ

Αρ.Πρωτ.82986/Δ2/30-06-2020/ΥΠΑΙΘ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ Π/ΘΜΙΑΣ,
Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕYΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑΤΑ Α
Πληροφορίες: Αν. Πασχαλίδου
Τηλέφωνο: 210-3443422

ΘΕΜΑ: Εκπαιδευτικά προγράμματα του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη
Σχετ.: Το με αρ. πρωτ. εισ. Υ.ΠΑΙ.Θ. 80567/Δ2/25-06-2020 έγγραφο

Σας γνωστοποιούμε ότι το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη κατά το σχολικό έτος 2020-2021 θα υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η υλοποίηση των προγραμμάτων θα γίνει σε συνεννόηση των υπευθύνων του Ιδρύματος με τους Διευθυντές και τους Συλλόγους διδασκόντων των σχολικών μονάδων.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση www.laskaridisfoundation.org ή να επικοινωνούν με την υπεύθυνη των προγραμμάτων κ. Καλή Κυπαρίσση στα τηλ. 216-9003700 και 216-9003722.

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΧΑΛΑΣ


ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2020-2021

Σας παρουσιάζουμε τα εκπαιδευτικά προγράμματα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της ακαδημαϊκής χρονιάς 2020 – 2021.Όλα τα προγράμματα παρέχονται δωρεάνκαι εγκρίθηκαν από τη Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων με το υπ’ αριθμ. έγγραφο 82986/Δ2.

Προτείνονται συνολικά 70 προγράμματα εκ των οποίων 32απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου και 38 σε μαθητές Λυκείου.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα συμπληρώθηκαν, ανανεώθηκαν και καλύπτουν όλους τους τομείς των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών, ενώ μέσα από καινοτόμες μεθόδους, επιστημονικά εργαλεία και τη χρήση των νέων τεχνολογιών, ασκούν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και δίνουν ερεθίσματα στους μαθητές για να ανακαλύψουν νέους τρόπους, να απαντήσουν στα ερωτήματα και τις ανησυχίες τους και να αφυπνίσουν τα ενδιαφέροντά τους.

Τα προγράμματα στηρίζουν Ακαδημαϊκοί, Πανεπιστημιακοί Δάσκαλοι, Άνθρωποι των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών, Ψυχολόγοι, Παιδαγωγοί, Εμψυχωτές και Συγγραφείς.

Σας γνωρίζουμε ότι το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη σχεδιάζει την εφαρμογή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων σεβόμενο τις παρούσες συνθήκες και ανταποκρινόμενο στα μέτρα πρόληψης και προστασίας για τον κορωνοϊό.

Η υλοποίηση των προγραμμάτων θα πραγματοποιηθεί με την αυστηρή τήρηση των μέτρων, τα οποία θα ανακοινώσει το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων και ο ΕΟΔΥ, ενώ, εάν παραστεί ανάγκη, θα υπάρξει η δυνατότητα της εξ αποστάσεως παρακολούθησης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Η αίτηση συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα θα γίνει μόνο ηλεκτρονικά και η περίοδος υποβολής έχει οριστεί από 1ης έως και 30 Σεπτεμβρίου 2020.

Πηγή http://www.laskaridisfoundation.org/ekpaideytika-programmata-deyterovath/ (07-07-2020)


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων: Καλή Κυπαρίσση
Υπεύθυνη συντονισμού προγραμμάτων: Ιωάννα Ρωμηού
Τηλ. επικοινωνίας: 216 900 3700, 216 900 3722
Ηλεκτρονική διεύθυνση: education(ΣΤΟ)laskaridisfoundation.org
Ιστοσελίδα: www.laskaridisfoundation.org

Όλα τα Προγράμματα παρέχονται δωρεάν

Έναρξη Προγραμμάτων Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

Αιτήσεις από 1ης έως και 30 Σεπτεμβρίου 2020

Σας παρουσιάζουμε τα εκπαιδευτικά προγράμματα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2019 – 2020, για τους μαθητές που φοιτούν στα Γυμνάσια όλης της χώρας, τα οποία συμπληρώθηκαν, ανανεώθηκαν και καλύπτουν όλους τους τομείς των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών.

Συγκεκριμένα προτείνονται 32 προγράμματα για το Γυμνάσιο, τα οποία μέσα από καινοτόμες μεθόδους, επιστημονικά εργαλεία και τη χρήση των νέων τεχνολογιών, ασκούν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και δίνουν ερεθίσματα στους μαθητές για να ανακαλύψουν νέους τρόπους, να απαντήσουν στα ερωτήματα και τις ανησυχίες τους και να αφυπνίσουν τα ενδιαφέροντά τους.

Τα προγράμματα στηρίζουν Ακαδημαϊκοί, Πανεπιστημιακοί Δάσκαλοι, Άνθρωποι των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών, Ψυχολόγοι, Παιδαγωγοί, Εμψυχωτές και Συγγραφείς.

Σας γνωρίζουμε ότι το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη σχεδιάζει την υλοποίηση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων σεβόμενο τις παρούσες συνθήκες και ανταποκρινόμενο στα μέτρα πρόληψης και προστασίας για τον κορωνοϊό.

Η εφαρμογή των προγραμμάτων θα πραγματοποιηθεί με την αυστηρή τήρηση των μέτρων, τα οποία θα ανακοινώσει το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων και ο ΕΟΔΥ, ενώ, εάν παραστεί ανάγκη, θα υπάρξει η δυνατότητα της εξ αποστάσεως παρακολούθησης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

ΓΛΩΣΣΑ

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΣΤΗ ΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Αθανάσιος Καρασίμος, Δρ. Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, Ερευνητής στο DARIAH-GR/ Ακαδημία Αθηνών

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Αργυρώ Πιπίνη, Συγγραφέας

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

COMICS ΩΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ; Ή ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΩΣ COMICS; Ιδού η απορία…
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Νίκος Μαθιουδάκης, Διδάκτορας Υφογλωσσολογίας

ΑΥΤΟΠΟΡΤΡΕΤΟ, ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ, SELFIE: Media, Λογοτεχνία και Τέχνη
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μελίνα Σιδηροπούλου, Δημοσιογράφος- Συγγραφέας

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μαρίζα Ντεκάστρο, Συγγραφέας

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ελένη Δικαίου, Συγγραφέας

H ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΜΦΥΛΙΟΥ
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Δρ. Μαρία Νικολοπούλου, Μέλος Εργαστηριακού & Διδακτικού Προσωπικού, Τμ. Φιλολογίας, ΕΚΠΑ

ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΗΡΟΔΟΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ Η ΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ…
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Πέπη Πιερρουτσάκου, Ιστορικός

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΟ 1821- Ο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ 19ος ΑΙΩΝΑΣ
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μαρίζα Ντεκάστρο, Συγγραφέας

ΙΣΤΟΡΙΑ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
(Α΄+ Β΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητές: Στέφανος Μίλεσης, Ιστορικός ερευνητής, Συγγραφέας
Χριστίνα Μίλεση, Δρ. Κοινωνιολογίας, Παιδαγωγός

Η ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΕΙΜΕΝΑ
(Β΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ειρήνη Πάνου, Δρ. Βυζαντινολόγος

ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΑΡΕΤΗ;
Πόλεμοι, κρίσεις, δημοκρατίες και δικτατορίες στη νεότερη Ελλάδα
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Δημήτρης Μπαχάρας, Δρ. Ιστορίας, Διδάσκων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Ιονίου Πανεπιστημίου, Υπεύθυνος ιστορικών αρχείων ΕΛΙΑ-ΜΙΕΤ

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ, ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ρεγγίνα – Ελένη Μαντανίκα, Δρ. Ανθρωπολογίας & Κοινωνιολογίας, Πανεπιστήμιο PARIS VII

ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ, ΤΟΠΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΦΕΣΤΙΒΑΛ, ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ρέα Κακάμπουρα, Αναπλ. Καθηγήτρια Λαογραφίας ΠΤΔΕ, ΕΚΠΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΣΧΗΜΑΤΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΡΙΘΜΟΥΣ: Τα μαθηματικά και ο φυσικός κόσμος
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ηρακλής Βογιατζής, Υποψήφιος Διδάκτωρ Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημών

«ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» Διασύνδεση μαθηματικών, επιστήμης και τεχνολογίας μέσα από μηχανικές κατασκευές στο πνεύμα του STEM
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 90’
Επιστημονικοί υπεύθυνοι: Άρης Μαυρομμάτης, Μαθηματικός, Διδάσκων στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Απόστολος Παπανικολάου, Μαθηματικός, Ερευνητής της Διδακτικής Μαθηματικών Msc

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΡΙΦΟΥΣ
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Χαράλαμπος Ευαγγελάρας, Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιώς

ΦΥΣΙΚΗ-ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΦΟΡΕΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτριες: Μαριλένα Γεωργαντζή, Αρχιτέκτων Μηχανικός Ε.Μ.Π, Msc in Advanced Architecture Iaac
Δάφνη Αρνέλλου, Αρχιτέκτων Μηχανικός Ε.Μ.Π, Msc in Advanced Architecture Iaac

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Χάρης Καβακάκης, Φυσικός, ΜSc Διαχείρισης αποβλήτων, Εκπαιδευτικός

ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΤΡΟ, Ο ΉΛΙΟΣ: Γέννηση, εξέλιξη και θάνατος των άστρων, κατηγοριοποίηση άστρων, Ήλιος, ηλιακά φαινόμενα
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγήτρια: Εύα Λέφα, Φυσικός, Δρ. Αστροφυσικής, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

ΧΗΜΕΙΑ

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ (ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ) ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Μιχάλης Γκέκος, Χημικός, MSc Διδακτικής της Χημείας, MSc Αναλυτικής Χημείας, Εκπαιδευτικός

ΒΙΟΛΟΓΙΑ

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΔΙΟΥ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγήτρια: Ελένη Κόνιαρη, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια, Μοριακή Βιολόγος

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Η ΓΗ ΓΥΡΙΖΕΙ… ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Κώστας Θωμόπουλος, Γεωλόγος MSc, Εκπαιδευτικός περιβαλλοντικής αγωγής

ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ -ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΤΕΧΝΗ: Virtual Art Creation
Ομάδα 20-25 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγητές: Ομάδα Alpha labs
Υπεύθυνη προγράμματος: Φλέρη Ρουσάκη, MSc Επιστήμες της Αγωγής - Εκπαίδευση με χρήση Νέων Τεχνολογιών

ΘΕΑΤΡΟ-ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΗΛΙΟΙ. ΧΩΡΟΣ, ΧΡΟΝΟΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Αναστασία Κουμίδου, Σκηνοθέτις, Καθηγήτρια Υποκριτικής, Ιστορίας και Δραματολογίας

ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΙΜΩΛΙΑ Κάπως έτσι γεννήθηκε το θέατρο
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Νίκος Νίκας, Φιλόλογος, Καθηγητής Υποκριτικής, Ηθοποιός

Η ΕΛΕΝΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ Ή ΤΟΥ ΤΩΡΑ
ΕΛΕΝΗ του Ευριπίδη
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μάνια Παπαδημητρίου, Φιλόλογος, Ηθοποιός, Σκηνοθέτις

ΜΟΥΣΙΚΗ

«ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ» Ανακαλύπτοντας τη δυναμική της μουσικής και πώς αυτή λειτουργεί ως μέσο έκφρασης
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Θοδωρής Οικονόμου, Συνθέτης, Royal College of Music Λονδίνου

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ – ΜME

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ: ΕΛΚΥΣΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΔΗΣΗΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ζέτα Θεοδωρακοπούλου, Δημοσιογράφος

ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ: Fake news και παραπληροφόρηση
(Γ΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ανδρέας Παναγόπουλος, Δημοσιογράφος, Υποψήφιος Διδάκτωρ ΑΠΘ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ – ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ;
Η οργάνωση των συνελεύσεων στην τάξη και στο σχολείο
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Γιώργος Μόσχος, Νομικός, Εμπειρογνώμονας δικαιωμάτων του παιδιού, Συνήγορος του Παιδιού (Ιούλιος 2003 - Ιανουάριος 2018)

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

SOCIAL MEDIA ΚΙ ΕΓΩ ‘Η ΕΓΩ ΚΑΙ SOCIAL MEDIA; ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ;
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90’
Εισηγήτρια: Κατερίνα Σοφιανοπούλου, MSc in Stress Management, Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια γνωσιακής-συμπεριφοριστικής προσέγγισης


Εισηγήτρια: Ειρήνη Λουτζάκη, Κοινωνική Ανθρωπολόγος, Τμ. Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ
Υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων: Καλή Κυπαρίσση
Υπεύθυνη συντονισμού προγραμμάτων: Ιωάννα Ρωμηού
Τηλ. επικοινωνίας: 216 900 3700, 216 900 3722
Ηλεκτρονική διεύθυνση: education(ΣΤΟ)laskaridisfoundation.org
Ιστοσελίδα: www.laskaridisfoundation.org

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Όλα τα προγράμματα παρέχονται δωρεάν

Έναρξη προγραμμάτων Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

Αιτήσεις από 1ης έως και 30 Σεπτεμβρίου 2020

Σας παρουσιάζουμε τα εκπαιδευτικά προγράμματα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2020 – 2021, για τους μαθητές που φοιτούν στα Λύκεια όλης της χώρας, τα οποία συμπληρώθηκαν, ανανεώθηκαν και καλύπτουν όλους τους τομείς των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών.

Συγκεκριμένα προτείνονται 38 προγράμματα για το Λύκειο, τα οποία μέσα από καινοτόμες μεθόδους, επιστημονικά εργαλεία και τη χρήση των νέων τεχνολογιών, ασκούν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα και δίνουν ερεθίσματα στους μαθητές για να ανακαλύψουν νέους τρόπους, να απαντήσουν στα ερωτήματα και τις ανησυχίες τους και να αφυπνίσουν τα ενδιαφέροντά τους.

Τα προγράμματα στηρίζουν Ακαδημαϊκοί, Πανεπιστημιακοί Δάσκαλοι, Άνθρωποι των Γραμμάτων, των Τεχνών και των Επιστημών, Ψυχολόγοι, Παιδαγωγοί, Εμψυχωτές και Συγγραφείς.

Σας γνωρίζουμε ότι το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη σχεδιάζει την υλοποίηση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων σεβόμενο τις παρούσες συνθήκες και ανταποκρινόμενο στα μέτρα πρόληψης και προστασίας για τον κορωνοϊό.

Η εφαρμογή των προγραμμάτων θα πραγματοποιηθεί με την αυστηρή τήρηση των μέτρων, τα οποία θα ανακοινώσει το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων και ο ΕΟΔΥ, ενώ, εάν παραστεί ανάγκη, θα υπάρξει η δυνατότητα της εξ αποστάσεως παρακολούθησης των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

ΓΛΩΣΣΑ

ΌΤΑΝ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Φανταστικές γλώσσες σε φανταστικούς κόσμους
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Αθανάσιος Καρασίμος, Δρ. Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, Ερευνητής στο DARIAH-GR/ Ακαδημία Αθηνών

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Αργυρώ Πιπίνη, Συγγραφέας

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

COMICS ΩΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ; Ή ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΩΣ COMICS; Ιδού η απορία…
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Νίκος Μαθιουδάκης, Δρ. Υφογλωσσολογίας

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΡΩΑΣ: «ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ»
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μελίνα Σιδηροπούλου, Δημοσιογράφος- Συγγραφέας

«ΟΜΩΣ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΥΓΑ ΤΟΥ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥ […] ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ» Προσφυγιά και μετανάστευση στον 20ό αιώνα
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Βασιλική Κώστα, Υποψήφια Διδάκτωρ, Τμ. Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε ΕΚΠΑ
Επιστημονική επιμέλεια προγράμματος: Γιάννης Παπαθεοδώρου, Αναπλ. Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών, Πανεπιστημίου Πατρών

«ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ Μ’ ΑΓΑΠΗΣΕΣ» Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Σοφία Ζησιμοπούλου, Υποψήφια Διδάκτωρ ΑΣΚΤ, Τμ. Θεωρίας & Ιστορίας της Τέχνης
Επιστημονική επιμέλεια προγράμματος: Γιάννης Παπαθεοδώρου, Αναπλ. Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών, Πανεπιστημίου Πατρών

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΑΝΙΧΝΕΥΟΝΤΑΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ
Το ρολόι της ιστορίας χτυπάει στον Πειραιά
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Πέπη Πιερρουτσάκου, Ιστορικός

ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΟΥ 20ού ΑΙΩΝΑ
(Α΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Δρ. Μαρία Νικολοπούλου, Μέλος Εργαστηριακού & Διδακτικού Προσωπικού, Τμ. Φιλολογίας, ΕΚΠΑ

«ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!» Μορφές καταστολής και διαμαρτυρίας στη χουντική επταετία
Εισηγήτριες: Βασιλική Κώστα, Υποψήφια Διδάκτωρ, Τμ. Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε ΕΚΠΑ
Σοφία Ζησιμοπούλου, Υποψήφια Διδάκτωρ ΑΣΚΤ, Τμ. Θεωρίας & Ιστορίας της Τέχνης
Επιστημονική επιμέλεια προγράμματος: Γιάννης Παπαθεοδώρου, Αναπλ. Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Σχολή Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών, Πανεπιστημίου Πατρών

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΓΙΝΟΜΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ: Η Ιστορία στην ψηφιακή εποχή
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Δέσποινα Βαλατσού, Δρ. Ιστορίας ΕΚΠΑ, Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες (ΚΕΑΕ)

Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΕΧΝΗ…ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ!
(Β΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ειρήνη Πάνου, Δρ. Βυζαντινολόγος

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΜΕ: ΚΑΤΟΧΗ-ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ-ΕΜΦΥΛΙΟΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής; Δημήτρης Μπαχάρας, Δρ. Ιστορίας, Διδάσκων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Ιονίου Πανεπιστημίου, Υπεύθυνος ιστορικών αρχείων ΕΛΙΑ-ΜΙΕΤ

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ, ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ρεγγίνα – Ελένη Μαντανίκα, Δρ. Ανθρωπολογίας & Κοινωνιολογίας, Πανεπιστήμιο PARIS VII

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΙΝΑΙ;
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Χαράλαμπος Ευαγγελάρας, Επίκ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιώς

ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ;
Τα Μαθηματικά και η σχέση τους με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ηρακλής Βογιατζής, Υποψήφιος Διδάκτωρ Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημών

ΦΥΣΙΚΗ-ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ

ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ - ΚΑΤΑΚΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ: Επανδρωμένες και μη επανδρωμένες διαστημικές αποστολές, εξωπλανήτες, πύραυλοι, Ρόβερ
Ομάδα 40 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγήτρια: Εύα Λέφα, Φυσικός, Δρ. Αστροφυσικής, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

ΧΗΜΕΙΑ

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ (ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ) ΣΤΟΥΣ ΣΟΥΠΕΡ ΗΡΩΕΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Μιχάλης Γκέκος, Χημικός, MSc Διδακτικής της Χημείας, MSc Αναλυτικής Χημείας, Εκπαιδευτικός

ΒΙΟΛΟΓΙΑ

ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ... ΚΑΜΩΜΑΤΑ: Όταν το DNA ...μιλάει
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ελένη Κόνιαρη, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια, Μοριακή Βιολόγος

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΚΥΚΛΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ιωάννης Ψυχάρης, Καθηγητής Τμ. Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου Πανεπιστημίου, Διευθυντής Ινστιτούτου Περιφερειακής Ανάπτυξης

ΕΞΥΠΝΕΣ ΠΟΛΕΙΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ιωάννης Ψυχάρης, Καθηγητής Τμ. Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου Πανεπιστημίου, Διευθυντής Ινστιτούτου Περιφερειακής Ανάπτυξης

ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ, ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΣΑΡΩΣΗ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ!
Ομάδα 25 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγητές: Ομάδα Alpha labs
Υπεύθυνη προγράμματος: Φλέρη Ρουσάκη, MSc Επιστήμες της Αγωγής - Εκπαίδευση με χρήση Νέων Τεχνολογιών

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ (ΤΝ)
Ομάδα 25 μαθητές, διάρκεια 90’
Εισηγητής: Γεώργιος Γιαννακόπουλος, PhD, Συνεργαζόμενος ερευνητής ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», Εκτελεστικός διευθυντής Επιστήμη για Σένα ΑΜΚΕ (SciFY), Μέλος ΔΣ Ελληνικής Εταιρείας Τεχνητής Νοημοσύνης (ΕΕΤΝ)

ΘΕΑΤΡΟ - ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ; Ας «παίξουμε» λοιπόν με αφορμή το θέατρο
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Νίκος Νίκας, Φιλόλογος, Καθηγητής Υποκριτικής, Ηθοποιός

ΚΛΟΟΥΝ - Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ηλίας Κουνέλας, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης, ΚΘΒΕ

ΑΝΤΙΓΟΝΗ του Σοφοκλή
«Εγώ δεν είμαι για να μοιράζωμαι έχθρες, αλλ' αγάπη»
(Β΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Μάνια Παπαδημητρίου, Φιλόλογος, Ηθοποιός, Σκηνοθέτις

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ! Τα έμφυλα στερεότυπα που συνοδεύουν το επάγγελμα και η διερεύνησή τους μέσα από θεατρικές δραστηριότητες
(Β΄ + Γ΄ τάξεις) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Μενέλαος Καραντζάς, Θεατρολόγος, Σκηνοθέτης

ΚΑΤΙ ΠΑΛΙΟ, ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ: ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΟΝΗ
(Β΄ τάξη) Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Σίσσυ Παπαθανασίου, Ιστορικός πολιτισμού, Σκηνοθέτις

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ – ΜΜΕ

ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΗΣ ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Γεώργιος Γιαννακόπουλος, PhD, Συνεργαζόμενος ερευνητής ΕΚΕΦΕ “Δημόκριτος”, Εκτελεστικός διευθυντής Επιστήμη για Σένα ΑΜΚΕ (SciFY), Μέλος ΔΣ Ελληνικής Εταιρείας Τεχνητής Νοημοσύνης (ΕΕΤΝ)

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ: Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΩΝ ΡΙΑΛΙΤΙ
Ομάδα 40 – 60 μαθητές, διάρκεια 90΄
Εισηγήτρια: Ιωάννα Βώβου, Επίκ. Καθηγήτρια Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών, Τμ. Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού

ΤΟ «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ» ΤΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ YOUTUBE
Ομάδα 40 – 60 μαθητές, διάρκεια 90΄ Εισηγήτρια: Ιωάννα Βώβου, Επίκ. Καθηγήτρια Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών & Πολιτικών Επιστημών, Τμ. Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού

ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΑ MEDIA
Πώς η είδηση γίνεται αφορμή για την ανάδειξη κοινωνικό - αθλητικών μοτίβων
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Ζέτα Θεοδωρακοπούλου, Δημοσιογράφος

ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ανδρέας Παναγόπουλος, Δημοσιογράφος, Υποψήφιος Διδάκτωρ ΑΠΘ

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Κατερίνα Μαγγανά, Ψυχολόγος, MSc Ψυχοθεραπεύτρια

ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Κατερίνα Μαγγανά, Ψυχολόγος, MSc Ψυχοθεραπεύτρια

ΑΦΙΕΡΩΜΑ 1821

ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ (ΓΙΑ) ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Η λογοτεχνική προετοιμασία της Ελληνικής Επανάστασης
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Γιάννης Ξούριας, Επικ. Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821 ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΔΥΟ ΑΙΩΝΩΝ
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγητής: Ευριπίδης Γαραντούδης, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ

20+1 ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄
Εισηγήτρια: Αθηνά Παπανικολάου, Δρ. ΑΣΚΤ, Φιλόλογος, Εκπαιδευτικός

ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΜΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ: ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1821
Ομάδα 30 μαθητές, διάρκεια 70 - 90΄

Pin It

Εκτύπωση